10 POLISH BOOKS RELATING TO «SZALASNICTWO»
Discover the use of
szalasnictwo in the following bibliographical selection. Books relating to
szalasnictwo and brief extracts from same to provide context of its use in Polish literature.
1
Beskid Śląski: przewodnik - Strona 95
wołoskie. i. szałaśnictwo. Obok pierwotnego nurtu osadniczego, prącego w Beskid Śląski z równinnych, północnych rejonów Śląska Cieszyńskiego i zachodniej Małopolski, na przełomie XV i XVI w. pojawił się drugi, niezmiernie ważny żywioł.
Mirosław J. Barański,
2007
2
Materjaly Antropologiczno-Archeologiczne i Etnograficzne
przyczyniły się do obniżenia rentowności szałaśnictwa. Nieliczne próby, które czyniono, by zamierające szałaśnictwo do nowego życia pobudzić, np. próbę wykonaną przez właścicieli wielkicli dóbr. wprowadzenia intensywnego, na wielką ...
Akademja umiejetnosci w Krakowie. Komisja antropologiczna,
1919
3
Tradycyjna gospodarka sezonowa w Karpatach Polskich - Strona 71
W Karpatach Północnych spośród typów całosezonowych wypasu letniego, czyli szałaśnictwa 23°, wyróżnić można: 1) szałaśnictwo halne typu alpejskiego, 2) szałaśnictwo leśne i polaniarskie typu średniogórskiego, 3) szałaśnictwo we wsi.
Bronisława Kopczyńska-Jaworska,
1969
4
Prace - Wydania 2-11 - Strona 47
Ale napotykamy jeszcze inne formy: oto pasterz przebywa z trzodą przez całe lato, albo przez większą jego część z bydłem wielkiem i niedojnemi owcami na polanach i w ten sposób powstają formy indywidualnego szałaśnictwa.
Akademja umiejetnosci w Krakowie. Komisja etnograficzna,
1927
5
Życie pasterskie w Beskidach magórskich - Strona 47
Ale napotykamy jeszcze inne formy: oto pasterz przebywa z trzodą przez całe lato, albo przez większą jego część z bydłem wielkiem i niedojnemi owcami na polanach i w ten sposób powstają formy indywidualnego szałaśnictwa.
Volodymyr Kubiĭovych,
1927
6
Materyały antropologiczno-archeologiczne i etnograficzne
Wyższy rozwój życia gospodarczego i kulturalnego w ogóle wstrząsnął do głębi poglądem o naturalnem uwarunkowaniu szałaśnictwa na Śląsku. Warunki naturalne, które przedstawiała dla szałaśnictwa kraina górska öląska Cieszyńskiego, ...
Akademja Umiejętności w Krakowie. Komisja Antropologiczna,
1919
7
Hodowla i pasterstwo w Beskidzie Sądeckim - Strona 144
Dzięki temu uzyskaliśmy nieco inny podział2. W czasie prowadzenia badań i w pamięci informatorów „szałaśnictwo owcze z pobytem na halach", przez które Kubijowicz rozumie grzbietowe, wysoko położone pastwiska o tak niskiej ...
Anna Kowalska-Lewicka,
1980
8
Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Bieszczadów Wysokich w ciągu ...
W Bieszczadach Wschodnich dominuje wypas swobodny, w Czarnohorze powraca tradycyjne szałaśnictwo halne typu alpejskiego, zaś w Gorganach, gdzie brak jest rozległych połonin, wciąż praktykuje się prymitywne szałaśnictwo leśne.
9
Geographers: Biobibliographical Studies
Nat., ser A, no 1-3, 1728 Szałaśnictwo na Wołoszczyznie Morawskiej, Wędrówki pasterskie w Karpatach II' (Shepherding in Moravian Wallachia, pastoral wandering in the Carpathians ||'), Pol. Acad. Learn., Anthropol- Archaeol.- Ethnograph.
Szałaśnictwo rolne jużto pozostaje w związku z tatrzańskiem, jużto jest od niego niezależne (mapa II statystyczna i mapa I) i jako takie nie przedstawia problemu geograficznego, tylko jedynie gospodarczy, brak bowiem i terenu pasterskiego i ...
Akademja umiejetności w Krakowie. Komisja geograficzna,
1929